Menu

Kategorie: SEO - co to je

Co je SEO

SEO je zkratka z anglického „Search Engine Optimization“ - česky „optimalizace pro vyhledávače“

(vyhledávačem se rozumí Seznam, Google, atd.). Optimalizací stránek pro vyhledávače se rozumí předělání stránek (nebo vytvoření nových) tak, aby se líbily vyhledávačům.

Proč by se stránky měly líbit vyhledávačům?

Protože když se budou stránky líbit vyhledávačům, umístí se vysoko ve výsledcích vyhledávání na určité fráze - tím se zviditelní a uživatelé na ně budou více klikat. Přes vyhledávač se tímto způsobem dostává na průměrný web zhruba 80% nových návštěvníků. Vytvoříme-li tedy takové stránky, které se líbí vyhledávačům, přivedeme na svůj web spoustu nových návštěvníků.
Jaké stránky se líbí vyhledávačům?

Hlavně ty, které se líbí uživatelům. Smysl vyhledávače je totiž třídit veškeré stránky na internetu podle kvality, tedy zobrazovat uživateli stránky pro něj nejužitečnější. Když zadáte do vyhledávače frázi např. "tvorba webových stránek", pak vyhledávač zobrazí seznam jen těch stránek, které se tvorbě webových stránek věnují. A ty, které se tvorbě webových stránek věnují nejvíce, zobrazí ve výsledcích vyhledávání nejvýše. A hlavně tím, jak téma webových stránek zvýraznit, se zabývá SEO.
Kolik lidí kliká na 1. pozici?

Čím výše se web umisťuje ve výsledcích vyhledávání, tím více si jej uživatelé všímají a tím více na něj klikají. Následující graf ukazuje, kolik % uživatelů kliká na kterou pozici ve výsledcích vyhledávání. Podklady grafu jsou uniklá data z AOL (americký vyhledávač) o 19 milionech vyhledávání celkem 658 tisíci uživateli. Ačkoli jsou data z AOL a z roku 2000, relativně přesně se dají použít na jakýkoli jiný soudobý vyhledávač.
1. pozice = 42%, 2. pozice = 12%, 3. pozice = 8%, 5. pozice = 6%, 6. pozice = 4%, 7.-10. pozice = 3%
Pozn.: 90% uživatelů kliká na první stranu výsledků (pozice 1-10), na druhou stranu kliká pouze 4,37% uživatelů a na třetí stranu 2,42% uživatelů

Jak je vidět, „být první“ na Seznamu a Googlu (nejpoužívanější vyhledávače v ČR) na nějakou vyhledávanou frázi je docela terno. Myslíme si, že v současné době na 1. pozici kliká cca „jen“ okolo 30% lidí, ale i tak je to exponenciální křivka.

print Formát pro tisk